KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Konkurs adresowany jest do uczniów liceów ogólnokształcących i techników miasta Biała Podlaska i powiatu bialskiego, zainteresowanych rozwijaniem kompetencji językowych oraz poszerzaniem wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego.
Aż 49 uczestników z jedenastu szkół miasta i powiatu wzięło udział w finale drugiego konkursu języka niemieckiego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przedsięwzięciu patronowali ambasador Niemiec w Polsce dr Reinhard Schweppe oraz starostowie współpracujących powiatów - bialskiego i Obrhavel.

Drużynowo zwyciężyło II LO im. E. Plater w Białej Podlaskiej, otrzymując puchar ufundowany przez powiat Obrhavel. I LO im. J.I. Kraszewskiego za zdobycie drugiego miejsca otrzymało puchar od starosty Tadeusza Łazowskiego. Puchar za trzecie miejsce, ufundowany przez PAC „Rectus”, przypadł zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego w Międzyrzecu Podlaskim. Wręczył go pomysłodawca i główny realizator konkursu, prezes Tadeusz Kucharuk.

Indywidualnie pierwsze i drugie miejsce w konkursie zajęły siostry: Monika i Marta Szczepańskie z Białej Podlaskiej. Są uczennicami klasy 3 c w II Liceum Ogólnokształcącym. Jak same mówią, o ich zainteresowaniu się językiem niemieckim zadecydował przypadek. Jeszcze w klasie piątej szkoły podstawowej, kiedy odbywał się podział, im przypadł akurat niemiecki, a nie modny angielski. - Gdyby to był angielski, to dziś byłby angielski – mówią z uśmiechem. Że tak się stało wcale nie żałują. Już z pełną determinacją wybrały klasę z rozszerzonym niemieckim w liceum. Mają za sobą różnorodne konkursy językowe. M.in. doszły do etapu okręgowego w Lublinie w olimpiadzie j. niemieckiego. A w tamtym roku w pierwszym konkursie organizowanym przez „Rectusa”, Monika zajęła trzecie miejsce. Teraz obie przygotowują się do matury. A studiować zamierzają oczywiście – germanistykę.

Trzecią laureatką konkursu została Magdalena Mazur, także z LO im. Plater.Organizatorzy konkursu

1. Polsko – Niemieckie Centrum Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej
2. Stowarzyszenie Na Rzecz Integracji Polski z Unią Europejską
3. Polskie Towarzystwo EkonomicznePatronat honorowy konkursu
Starosta Powiatu Bialskiego Pan Tadeusz Łazowski


Patronat medialny konkursu
Słowo Podlasia


Kontakt:

21-500 Biała Podlaska
ul. Warszawska 14 p.16
lub Al. 1000 lecia 32
tel./fax (083) 343 14 60
e mail: rectus.woc@neostrada.pl